Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cerere de insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cerere de insolventa

O societatea X Srl are o datoria de 42.700 Ron la un furnizor Y Srl scadente de mai mult de 30 zile.
Societatea X srl a propus la furnizorul 2 solutii:
1. sa i da produsele sale in valorea totala datorie;
2. Plata esalonata initial de 2.500 Ron si diferenta esalonat in 6 luni.

Furnizorul Y srl a comunicat la societatea X srl ca nu este de acord cu aceste solutii si ca daca nu plateste toata suma in termen de 3 zile va cere deschidere procedurii de insolventa.

Intrebarea este daca Furnizorul are posibilitatea de a castiga cerere de deschidere insolventei?
Intre societatea X Srl si furnizorul Y srl nu este incheiat nicio contract.
Nu prea.
Debitul este sub plafonul de 45.000 lei impus de lege iar facturile trebuie sa aiba o vechime de cel putin 90 de zile.
Pragul minim pentru care se poate cere deschiderea procedurii de insolventa este 45.000 lei.
Aceasta creanta trebuie sa fie certa, lichida si exigibila de mai mult de 30 de zile. Certa - adica sa rezulte dintr-un inscris ca de ex. o factura, lichida - adica catimea ei este determinata prin insusi actul de creanta sau cand este determinabila cu ajutorul actului de creanta sau si a altor acte neautentice..., şi exigibila - adica o creanta cu scadenta implinita.