Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii un furnizor poate declansa procedura de insolventa a datornicului(SRL).Daca se poate sa-mi dati legislatie.Va multumesc
Legea Insolventei, respectiv Legea nr.85/2006< creante mai mari de 45000 ron
Cererea de deschidere a procedurii insolventei poate fi formulata de un creditor care are asupra datornicului sau o creanta a carei valoare prag este de minim 45.000 lei (baza legala art. 3 pct. 12 din legea nr. 85 / 2006).
Conditia este ca aceasta creanta sa fie certa, lichida si exigibila de mai mult de 90 zile.