Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Declansarea procedurii de faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Declansarea procedurii de faliment

Va rog respectuos sa ma lamuriti in urmatoarea problema:

Persoana fizica nerezidenta poate declansa procedura de faliment impotriva debitoarei, persoana juridica rezidenta ?

Multumesc mult pentru raspuns !
Legea 85/2006 privind procedura insolventei nu cuprinde interdictii in acest sens, ca urmare daca indepliniti conditiile cerute ( aveti o creanta certa, lichida si exigibila de mai mult de 90 de zile, al carei cuantum minim este de 45.000 lei ) puteti introduce cererea la Tribunalul in raza caruia se afla sediul societatii debitoare.
Buna dimineata .
Atata timp cat indeplineste conditiile legale ,da,poate .Deschiderea procedurii are loc la Tribunalul arondat sediului debitorului .
Cu stima,
Marius Bote .