Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CONTRACT DE MUNCA - CONCEDIERE
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CONTRACT DE MUNCA - CONCEDIERE

Buna Ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema : am o angajata care a fost trimisa sa efectueze controlul medical periodic de medicina muncii,dar nu a dorit sa se prezinte.
Conforma art 27 din Codul Muncii, contractul de munca fara Fisa de aptitudine este nul.
Ma pot folosi de acest lucru pentru a o concedia?

Multumesc!

Este vorba despre angajare si nu despre controlul periodic .. prin urmare, nu pot fi incidente dispozitiile art.27 C.mun. in speta.
Multumesc pentru raspuns!

Intr-adevar asa este : certificatul medical este obligatoriu la angajare. Dar aceasta Fisa de aptitudine nu este obligatorie pe toata durata derularii contractului de munca? persoana in cauza are Fisa expirata de un an de zile....
Examenul medical periodic se efectuează obligatoriu tuturor lucrătorilor, potriivit art.20 din HG nr.355/2007.

Refuzul salariatului de a se supune examinărilor medicale constituie abatere disciplinară, daca acest lucru este stipulat in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
Multumesc!
Da este stipulata aceasta obligatie si in Fisa Postului si in Regulamentul Intern.
In acest sens, va puteti prevala de dispozitiile art.247 si urm din Codul Muncii privind raspunderea disciplinara.