Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA factura CASCO trecuta pe numele firmei??
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

factura CASCO trecuta pe numele firmei??

un atovehicul al societatii,asigurata casco a suferit un accident ,dauna fiind platita de firma de asigurare.Acum la o rambursare de T.V.A inspectorul a constatat ca factura emisa de service-ul auto care a efectuat reparatiile este facuta pe societatea noastra,noi neplatind reparatiile ci firma de asigurare.
Este corect asa?Acea factura trebuia inregistrata in contabilitate de noi?Este posibil sa ne fie imputata acea factura?? va rog frumos un raspuns daca ma puteti ajuta
da, este corect asa.
banuiesc ca societatea de asigurare v-a despagubit contravaloarea facturii mai putin valoarea tva intrucat veti deduce tva, factura fiind emisa pe numele firmei dvs.
da ,dar noua factura nu ne-a fost inmanata de catre asigurator.in urma controlului ...inspectorul a gasit factura in decl.394 inregistrata de firma care a facut reparatiile..emisa pe numele firmei noastre ....am sunat ulterior la cei care au facut reparatiile si au zis ca asa se procedeaza..nah.. multumesc pt raspuns