Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pentru terenuri...?

Persoanele cu handicap,pot fi scutiti de la plata impozitului pentru casa s-au teren arabil...,si in ce conditii...?
Una din conditii ar putea fi,ca persoana cu handicap sa fie cu domiciliul stabil la adresa imobilului pentru care solicita scutirea de la plata impozitului...?
Daca in CI,figureaza la o alta adresa de domiciliul unde locuieste cu chirie,
poate solicita scutirea de la pl. impozit pentru casa si teren care le detin e prin succesiune si mostenire(intabulate in CF).
Ptr. un eventual raspuns va multumesc anticipat..!
Conform art.284, pct. 4, din legea 571/2003, privind Codul Fiscal.
"Impozitul pe clădiri, impozitul pe teren şi taxa pentru eliberarea unei autorizaţii pentru desfăşurarea unei activităţi economice nu se datorează de către persoanele cu handicap grav sau accentuat şi de persoanele încadrate în gradul I de invaliditate".
Conditii: prezentati la serviciul public local-primarie, documentele justificative, scutirea se acorda cu data de intai a luni urmatoare.
Pt teren arabil se acorda scutire doar veteranilor, sotiilor de veterani.
Domiciliul trebuie sa il aibe la adresa imobilul pt care solicita scutirea impozitului.
In cazul in care figureaza la alta adresa, unde locuieste cu chirie, nu v-a beneficia de scutire.
In raport de precizari,nu puteti beneficia de prevederile art 26 din L nr 448/2006 republicata
Va multumesc ptr. raspuns...,dar ptr. plata chiriei la Primarie ptr...., o garsoniera...., nu cumva ar fi trbuit sa fie scutit ,intrucat este pers. incadrata cu handicap fizic grad ll accentuat...?
Robert_79, utilizator
Conform handicapului gr II accentuat, asa cum am mai spus impozitul poate fi scutit daca are domiciliul la aceea adresa, chiria nu se scuteste.