Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen plangere penala

a-si vrea si eu sa stiu in cat timp se poate face o plangere penala .cat dureaza aceasta ? si daca aceasta nu a fost depusa la timp se mai poate face ceva?
Este foarte important sa precizati pentru ce fapta doriti sa sesizati organele de cercetare penala.
Pentru anumite infracţiuni, unde legea prevede plângerea prealabilă, plângerea se depune înb termen de 2 luni de la data la care persoana vătămată a ştiut cine este făptuitorul .Dacă a fost depăşit termenul, în cazuri întemeiate doar, ar putea fi vorba despre o repunere în termen.
Pentru infracţiunile mai grave însă nu este incident termenul de 2 luni, iar plângerea se poate depune şi după mai mult timp.
Buna ziua,
Care ar fi acele infractiuni mai grave pentru care nu este aplicabil termenul de 2 luni?
Abuzul in serviciu este printre ele?
Multumesc!legally_aid a scris:

Pentru anumite infracţiuni, unde legea prevede plângerea prealabilă, plângerea se depune înb termen de 2 luni de la data la care persoana vătămată a ştiut cine este făptuitorul .Dacă a fost depăşit termenul, în cazuri întemeiate doar, ar putea fi vorba despre o repunere în termen.
Pentru infracţiunile mai grave însă nu este incident termenul de 2 luni, iar plângerea se poate depune şi după mai mult timp.

LOREDANITA, utilizator
Nu, pentru abuz în serviciu, indiferent pentru care dintre infracţiunile incriminate( abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, abuz în serviciu prin îngradirea unor drepturi, abuz în serviciu contra intereselor publice), acţiunea penală nu se porneşte la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, deci nu este incident termenul de 2 luni , plângerea putând fi depusă şi mai târziu.
În conformitate cu art. 258 alin. (2) C. pen., introdus prin Legea nr. 58/2008, pentru faptele prevăzute în art. 246, art. 247 şi art. 250 alin. (1) - (4) din acelaşi cod, săvârşite de funcţionari, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate

In cazul savarsirii infractiunii de abuz in serviciu de catre un functionar , in sensul legii penale , actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila a persoanei vatamate.

Actul de sesizare trebuie sa fie depus in termen de doua luni de la data la care persoana care a suferit un prejudiciu a cunoscut sau a putut cunoaste identitatea faptuitorului.

Situatia functionarului public este diferita, actiunea penala putand fi exercitata chiar din oficiu, fara a fi necesar actul plangerii penale prealabile, ce reprezinta, in esenta, o conditie de punibilitate si de procedibilitate a actiunii penale.

În consecinţă, dacă plângerea prealabilă pentru fapta de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor prevăzută în art. 246 C. pen. a fost introdusă cu nerespectarea dispoziţiilor art. 284 C. proc. pen., după expirarea termenului de 2 luni prevăzut în aceste dispoziţii, este incident cazul care împiedică punerea în mişcare sau exercitarea acţiunii penale prevăzut în art. 10 alin. (1) lit. f) C. proc. pen., referitor la lipsa plângerii prealabile.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat