Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit cu buletinul
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit cu buletinul

buna,in 2008 parinti mei au luat 2 credite ,1cu buletinul ,altul de 8000 lei. ei find pensionari ,sau girat unul pe altul ,totul ok. tatal meu moare in 2011 ,si de aici problemele,mama avand pensia de 750 lei ,trebuie sa plateasca la banci 1000 de lei.neavand banii ce este de facut.cei de la banci nu o inteleg ca nu mai poate plati.specific ca ratele sunt platite la timp de mine ,eu nu mai pot sa o sustin financiar,deci ce sfaturi imi dati sau ce este de facut. VA MULTUMESC

Incercati sa vorbiti cu creditorii pentru o reesalonare a platilor cu scaderea ratei lunare si prelungirea duratei de returnare. Alta posibilitate legala nu aveti, alta decat cea de a nu mai plati si a risca executarea silita.
Ai citit foarte atent contractul de credit facut de tatal tau? De regula bancile solicita si fac asigurari de viata pensionarilor, asigurari platite in cadrul ratelor.
Daca are o asemenea asigurare si cei de la banca nu vau spus ii puteti da in judecata.
Verificati si contractul mamei.