Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Coproprietar Prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Coproprietar Prima casa

Daca sotul meu asigura venitul familiei si vrem sa ne cumparam un apartament prin programul Prima casa, eu sunt automat copropietar (50 - 50 %) sau exista si alte cai prin care sotul meu sa poata achizitiona apartamentul si eu sa nu beneficiez decat de o parte sau de nimic din acest apartament?
As vrea sa am siguranta ca prin lege si eu sunt coproprietar al acestui apartament si ca sotul meu nu poate gasi alte subterfugii ca sa-mi dea mai putin sau deloc.
Multumesc.
Sunteţi coproprietar, dar nu 50-50.
În cazul ieşirii din indiviziune se va partaja bunul comun funcţie de contribuţia fiecăruia dintre soţi.
E adevărat că se prezumă contribuţia egală la dobândirea bunului, dar această prezumţie poate fi răsturnată prin probe.