Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Pot sa votez
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Pot sa votez

Am o condamnare cu suspendare de 2 luni ,pot sa votez?
george-neagu, moderator
Cu toate ca este tardiva intrebarea, potrivit art.36 alin.2 din Constitutia Romaniei, nu au drept de vot debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie, si nici persoanele condamnate, prin hotarâre judecatoreasca definitiva, la pierderea drepturilor electorale.

Asadar, in hotararea judecatoreasca de condamnare ar trebui sa se specifice daca aveti si aceasta interdictie ca o pedeapsa complementara.