avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce persoane nu au drept de vot?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce persoane nu au drept de vot?

O persoana ce este are handicap mintal de gradul 0 , are drept de vot?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:16, 30 Noiembrie 2012
ARTICOLUL 36

Dreptul de vot
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Citiţi mai mult: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

İn romania dreptul minorilor sa voteze? tarkan tarkan Pun aceasta intrebare pentru ca o persoana publica a afirmat ca a putut vota in anul 1990 fara sa fi implinit 18 ani (exact, fara sa fie major) deoarece a ... (vezi toată discuția)
Pot sa votez DAN290 DAN290 Am o condamnare cu suspendare de 2 luni ,pot sa votez? (vezi toată discuția)
Votul persoanei bolnave psihic cioatamircea cioatamircea Buna dimineata! Mama mea este bolnava psihic(dementa mixta),a fost internata intr-un spital de psihiatrie. La externare,eu am semnat ca raspund pentru ea.Va ... (vezi toată discuția)