Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ce persoane nu au drept de vot?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ce persoane nu au drept de vot?

O persoana ce este are handicap mintal de gradul 0 , are drept de vot?
ARTICOLUL 36

Dreptul de vot
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Citiţi mai mult: [ link extern ]