avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... İn Romania dreptul minorilor sa voteze?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

İn Romania dreptul minorilor sa voteze?

Pun aceasta intrebare pentru ca o persoana publica a afirmat ca a putut vota in anul 1990 fara sa fi implinit 18 ani (exact, fara sa fie major) deoarece a existat un act normativ "care, pentru acel an, dadea dreptul de vot celor care implineau 18 ani in cursul anului".
@Admin @Moderatori @membrii
Nu imi doresc o discutie politica, ci doar o clarificare in sensul daca a existat cu adevarat acel act normativ.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 16:26, 8 Noiembrie 2014
Nu.

Art. 36 – Dreptul de vot

(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
av_silvia_margineanu, utilizator
Nu am auzit de un asemenea act normativ
[ link extern ]
unii sustin c-a fost..
a fost. nu neapărat un act normativ, dar s-a permis (de, am intrat în libertate), cu voie de la centru.
:beer: Poate numai asa... :giggle:
Nu au putut fortele de ordine sa stopeze furia minorilor care vroiau sa vina la vot :D
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Noiembrie 2014
tarkan, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce persoane nu au drept de vot? mihaibargaoanu mihaibargaoanu O persoana ce este are handicap mintal de gradul 0 , are drept de vot? (vezi toată discuția)
Act de identitate expirat și dreptul de a vota vo87yh1c0 vo87yh1c0 Constituția României zice la art. 36 că: (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv. (2) Nu ... (vezi toată discuția)
Legea permite ? redialboss redialboss buna seara as dorii sa stiu daca este legal si daca legea i-mi permite sa trec un apartament ... (vezi toată discuția)