avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere la servici dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere la servici dupa concediu crestere copil

Buna ziua,am nascut un copil pe 6 iulie 2010 cand trebuie sa ma intorc la muncă?
Cel mai recent răspuns: laurab82 , utilizator 11:28, 21 Noiembrie 2013
Buna ziua,

Am o angajata aflata in concediu crestere copil in varsta de pana la 2 ani pana in 01.09.2012. Intre timp, salariata a nascut din nou in 11.06.2012 si solicita un alt concediu crestere copil incepand cu 01.09.2012 - 11.06.2014 (desi acum ar avea dreptul la 1 an 11 luni cf OUG 124/2011).
Intrebarea mea e: cum operez in Revisal: Incetarea suspendarii cu 31.08.2012 si introduc o noua suspendare cu 01.09.2012? E corect in felul acesta sau intru pe modificare si introduc ca data de incetare a suspendarii 11.06.2012? Mie mi se pare incorecta varianta a doua, intrucat e vorba de o alta suspendare in baza unui alt ...
Multumesc!
Se modifica doar data incetarii suspendarii .. in loc de 01.09.2012 veti pune 11.06.2014...
buna ziua
va rog daca se poate sa imi spuneti daca eu ma intorc la servici dupa ce nasc fara sa depun actele pentru concediul de crestere copil pot lua cei 500 lei de la stat pe langa salariu pana face copilul 2 ani? si daca da, care sunt pasii si daca nu, ce ma sfatuiti sa fac ? daca stiti poate din experienta m-as bucura sa primesc un raspuns...
adica-eu as vrea daca se poate sa las pe cineva in locul meu la servici doar ca ajutor si eu lucrez de acasa doua luni inainte de nastere si doua luni dupa nastere si eu sa figurez in continuare angajata la firma respectiva si dupa cele doua luni dupa nastere sa ma intorc inapoi la servici si sa iau salariul normal si cei 500 lei de la stat... daca este normal sau legal... astept un raspuns si va multumesc anticipat... mentionez ca acum am 5 luni jum. de sarcina

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere cerere revenire din cic la serviciu lacra1985 lacra1985 Buna seara. Pe 29 februarie 2012 am nascut si pe data de 11 aprilie am intrat in CIC. Pe 29 februarie 2014 se implinesc doi ani si vroiam sa stiu cand ... (vezi toată discuția)
Cerere incetare suspendare ccc Crystynika Crystynika Buna ziua, In cazul in care un angajat doreste sa revina in campul muncii dupa expirarea celor doi ani de CCC, in cerere suspendarea se completeaza cu data de ... (vezi toată discuția)
reintoarcere munca din ccc giugiuc giugiuc Buna ziua...am si eu o nelamurire....momentan sunt in CCC pana pe 5 august 2012...doresc sa stiu care este data la care trebuie sa ma intorc la munca? 5 sau 6 ... (vezi toată discuția)