avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata CAS din salariu si din pensia de urmas ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata CAS din salariu si din pensia de urmas ?

Buna seara ! Am pensie de urmas dar si lucrez in acelasi timp cu carte de munca.
Am auzit pe cineva spunand ca daca duci de exemplu la, locul de munca un cupon de pensie (demonstrezi ca ai pensie de urmas ) nu ti se mai opreste din salariu CAS, asigurarea.
Este valabila aceasta afirmatie ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 12 Iunie 2012
Nu este valabila afirmatia. Presupun ca vreti sa aveti pensie la batranete, nu?
Cred ca este vorba despre contributia individuala la somaj...

Legea nr.76/2002, art. 19. - În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr somaj maria petrache maria petrache Cum si de unde poate fi recuperata suma retinuta la bugetul asig ptr somaj, in conditiile in care in perioada 2003-2010 aveam calitatea de pensionar, dar am ... (vezi toată discuția)
Angajat cu 4 ore / pensie de invaliditate SimonaVucea SimonaVucea Buna ziua, pt un angajat cu 4 ore, care are si pensie de invaliditate grad 3, I se retine contributia la somaj? In acest caz este scutit de impozit, si ... (vezi toată discuția)
Retinere somaj pensionar cu cm flori9 flori9 Buna ziua, un pensionar cu CM la o firma unde are locul de munca de baza i se mai retine somaj? (vezi toată discuția)