Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata CAS din salariu si din pensia de urmas ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata CAS din salariu si din pensia de urmas ?

Buna seara ! Am pensie de urmas dar si lucrez in acelasi timp cu carte de munca.
Am auzit pe cineva spunand ca daca duci de exemplu la, locul de munca un cupon de pensie (demonstrezi ca ai pensie de urmas ) nu ti se mai opreste din salariu CAS, asigurarea.
Este valabila aceasta afirmatie ?
Nu este valabila afirmatia. Presupun ca vreti sa aveti pensie la batranete, nu?
Cred ca este vorba despre contributia individuala la somaj...

Legea nr.76/2002, art. 19. - În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
......