Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire societate asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire societate asigurari

buna seara... numele meu e george si am nevoie de o indrumare la urmatoarea problema : saptamana trecuta tatal meu aflandu-se oprit la o trecere de pietoni a fost lovit in spate de catre alta masina asigurata la [editat]. in urma impactului au rezultat decat pagube materiale si anume : remorca : oblon spate trebuie inlocuit, obloane laterale de reparat, protap si sistem prindere de inlocuit, sistem iluminare si semnalizare de reparat - conform constatare asigurator ( deviz de reparatie nu mi s-a intocmit pt ca era primul caz de genul asta cu care s-au confruntat, urmand sa intocmesc un deviz la un service apoi sa ajung din nou la ei); masina : bara spate trebuie inlocuita, carligul de tractare de reparat ( spun ei, dar la service s-a constatat ca e pe jumatate crapat in locul de prindere de caroserie), haion de inlocuit - conform constatare asigurator. pentru masina mi s-a intocmit si un deviz de reparatie care ajunge la valoarea de 2100 ron. mergand cu acel deviz la un service agreat de societatea de asigurare, mi s-a spus ca la valoarea asta masina mi se poate repara doar cu piese sh intrucat valoarea totala a manoperei de de cca 230 ron, iar cea a pieselor noi ( verificata si de mine la mai multi distribuitori) depaseste 3000 ron. intrebarea mea este urmatoarea : este legal si corect sa se procedeze asa ? ce pot face eu in acest caz?daca vreau sa-mi repar masina cu piese noi, cine va suporta diferenta?

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor de societati. Va multumim]
Lucian Huzum, Consilier juridic
o puteti repara cu piese noi, platiti factura de reparatii si apoi mergeti ininstanta sa va recuperati banii de la asigurator.
exista o practica in piata ca service agreate de catre asiguratori sa faca reparatii cumpiese sh, pe motiv de reducere costuri. este ilegal dar fara o deciZie a instantei ju va puteti recupera banii de la asigurator.
Este dreptul dumneavoastra sa vi se repare masina cu piese noi si sa primiti integral despagubirea pentru reparatii. Asiguratorul si service-ul agreat mizeaza pe faptul ca dumneavoastra nu va cunoasteti drepturile sau nu doriti sa insistati pentru a beneficia de aceste drepturi.
Service-ul agreat trebuie sa va faca un nou deviz de reparatii care sa cuprinda si manopera si valoarea de nou a pieselor, precum si orice reparatii necesare care nu au fost constatate de inspectorul de asigurari. Apoi trebuie sa intermedieze relatia cu asiguratorul, adica sa solicite acceptul de plata pe acest nou deviz. In cazul in care asiguratorul refuza sa plateasca intreaga despagubire, trebuie sa formulati o convocare la conciliere si sa ii actionati in instanta.
In caz ca service-ul agreat refuza sa faca ceea ce v-am spus, ar trebui sa cautati dumneavoastra un alt service.
multumesc de sfat....pasul urmator e sa fac un deviz de reparatii la service apoi voi merge cu el la societatea de asigurari sa vad ce au de spus....