Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

mai exact de cand am divortat nu am primit-o niciodata
e posibil sa nu o mai pot recupera?
marionitalia1, utilizator
Ati solicitat instantei obligarea sotului la plata pensiei de intretinere? De regula, procesul de divort este diferit de procesul pentru plata pensiei alimentare
trbuie sa ma duc la politie sau la tribunal?
marionitalia1, utilizator
Exista varianta sa mergeti la politie si sa-i faceti plangere penala pentru abandon sau o alta varianta, sa mergeti la un executor si sa puneti in executare hotararea.
Puteti depune cerere si la instanta pt recalcularea pensiei daca stiti sau banuiti ca salariul lui actual e mai mare decat cel minim.

:offtopic:
Dupa ce va raspunde cineva, nu mai puteti edita mesajul schimband intrebarea/ situatia expusa initial, ci apasati butonul" raspunde".

Daca mai aveti de completat in mesaj pana va raspunde cinva, atunci folositi butonul" editeaza", multumesc
gi-jane2, moderator
cu siguranta este mai mare
se tot lauda ca este director.
am nevoie de avocat?
marionitalia1, utilizator
Inteleg ca nu aveti o hotarare in acest sens. Mergeti la judecatoria care a pronuntat divortul si depuneti o cerere pentru stabilirea pensiei alimentare, insotind-o de copia certificatului de nastere a copilului.
Nu aveti nevoie de avocat. Modelul de actiune il gasiti aici [ link extern ]
gi-jane2, moderator