avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

mai exact de cand am divortat nu am primit-o niciodata
e posibil sa nu o mai pot recupera?
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
marionitalia1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andreea Constantin , Consilier juridic 15:31, 12 Iunie 2012
Ati solicitat instantei obligarea sotului la plata pensiei de intretinere? De regula, procesul de divort este diferit de procesul pentru plata pensiei alimentare
trbuie sa ma duc la politie sau la tribunal?
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
marionitalia1, utilizator
Exista varianta sa mergeti la politie si sa-i faceti plangere penala pentru abandon sau o alta varianta, sa mergeti la un executor si sa puneti in executare hotararea.
Puteti depune cerere si la instanta pt recalcularea pensiei daca stiti sau banuiti ca salariul lui actual e mai mare decat cel minim.

:offtopic:
Dupa ce va raspunde cineva, nu mai puteti edita mesajul schimband intrebarea/ situatia expusa initial, ci apasati butonul" raspunde".

Daca mai aveti de completat in mesaj pana va raspunde cinva, atunci folositi butonul" editeaza", multumesc
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
gi-jane2, moderator
cu siguranta este mai mare
se tot lauda ca este director.
am nevoie de avocat?
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
marionitalia1, utilizator
Inteleg ca nu aveti o hotarare in acest sens. Mergeti la judecatoria care a pronuntat divortul si depuneti o cerere pentru stabilirea pensiei alimentare, insotind-o de copia certificatului de nastere a copilului.
Nu aveti nevoie de avocat. Modelul de actiune il gasiti aici [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 12 Iunie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca de rang 1 cu garantie imobiliara Lucian2012 Lucian2012 daca nu se va vinde imobilul la pretul stabilit de expert se va scadea pretul?cat dureaza toate procedurile pana a fi scos la licitatie.va multumesc (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare nicola123 nicola123 buna seara.Daca eu nu am platit pensia alimentara primului meu copil, pentru o perioada mai lunga, iar acum am inceput sa i-o platesc mamei copilului, mi se ... (vezi toată discuția)
Ma da afara din casa cu copilul ContSters216620 ContSters216620 sunt casatorita doar la starea civila cu sotul..Cand lam cunoscut el detinea casa.Akm avem si un copil,o fetita de 1 an si 2 luni,nu ne mai intelegem iar el ... (vezi toată discuția)