Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

somajul este considerat vechime in munca?
1. Conform Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã, aplicata de la 01.03.2002 perioada de somaj indemnizat nu este vechime in munca dar este stagiu de cotizare la pensie si sanatate cu plata contributiei de la buget.

2. Pana la aceasta data a existat Legea 1/1991 privind protecţia socialã a şomerilor şi reintegrarea lor profesionalã care spunea:

Art. 15. – Perioada pentru care o persoanã este îndreptãţitã sã primeascã ajutor de şomaj sau ajutor de integrare profesionalã constituie vechime în muncã şi în aceeaşi unitate.

3. Acum depinde de ce ati intrebat dvs., la ce va foloseste daca perioada de somaj este sau nu vechime in munca.