avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

somajul este considerat vechime in munca?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:37, 12 Iunie 2012
1. Conform Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã, aplicata de la 01.03.2002 perioada de somaj indemnizat nu este vechime in munca dar este stagiu de cotizare la pensie si sanatate cu plata contributiei de la buget.

2. Pana la aceasta data a existat Legea 1/1991 privind protecţia socialã a şomerilor şi reintegrarea lor profesionalã care spunea:

Art. 15. – Perioada pentru care o persoanã este îndreptãţitã sã primeascã ajutor de şomaj sau ajutor de integrare profesionalã constituie vechime în muncã şi în aceeaşi unitate.

3. Acum depinde de ce ati intrebat dvs., la ce va foloseste daca perioada de somaj este sau nu vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagii de cotizare, drepturi sociale Vlad_30 Vlad_30 Buna seara ! Sunt cele doua enumerate mai jos, [b]stagii de cotizare[/b] in stabilirea unor drepturi sociale ? 1. Indemnizatia de somaj 2. Alocatia de ... (vezi toată discuția)
Somaj ContSters377479 ContSters377479 Bună seara! perioada de șomaj se adaugă și la vechime în muncă? (vezi toată discuția)
Plata contributiilor la (pentru) pensie florianpop florianpop In perioada 01-mai-2001/26-ian-2002 , am fost somer. doresc sa stiu daca am beneficiat de plata CAS...........(legea 76/2002). Va multumesc. Florian P. (vezi toată discuția)