Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Bună seara! perioada de șomaj se adaugă și la vechime în muncă?
1. Legea nr.1/1991 privind protecţia socialã a şomerilor şi reintegrarea lor profesionalã:
Art. 15. – Perioada pentru care o persoanã este îndreptãţitã sã primeascã ajutor de şomaj sau ajutor de integrare profesionalã constituie vechime în muncã şi în aceeaşi unitate.

2. Incepand cu 01.03.2002, data intrarii in vigoare a Legii nr.76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca ,acesta perioada nu mai este recunoscuta de lege ca fiind vechime in munca.

3. asadar, perioada in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj reprezinta stagiul de cotizare, potrivit Legii 76/2002. Acesta va fi valorificat la stabilirea drepturilor de pensie, in conditiile legii (art. 6 alin.(1) pct. III din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare), si nu reprezinta vechime in specialitate sau vechime in munca.