Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 angajat - 2 cim uri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 angajat - 2 cim uri

va rog frumos:

am un angajat receptioner - 8 h/zi. doresc sa ii dau si atributii de conta primara (intrucat a terminat o facultate de profil si se pricepe); cum se poate face asta legal - mai exact, pot sa il trec 6 ore receptioner si , pe un cim separat, 2 ore contabil?
astept pareri/sugestii
multumesc!
Da, se poate face asa ceva ... nu as merge pe premisa de a incheia doua c.i.m. ... as stabili functia de baza receptioner la 6 ore/zi si prin cumul cea de contabil la 2 ore/zi in baza unui act aditional la actualul c.i.m. ...
dar cu 8 ore receptioner si 2 contabil nu este legal, nu? multumesc!
Se poate si asa ceva , potrivit art.35 alin.1 si 2 C.mun.
art.35 C.mun.
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.