Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare judecatoreasca

Va rog sa-mi spuneti cum si cind pot sa ma reabilitez(sa mi se stearga din cazier infractiunea) in situatia urmatoare: Am fost condamnat prin sentinta penala in data de 29.09.2010. la pedeapsa inchisorii de 1 an pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul avind o concentratie de alcool peste limita legala, fapta pedepsita conform art 87 alin. 1 din OUG 195/2002..In temeiul art.81 Cod Penal dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei aplicate pe un termen de incercare de 3 ani. Va multumesc!
OK am înţeles.
Va multumesc pentru raspuns! Ce inseamna obligatii civile din sentinta?
Dacă partea vătămată s-a constituit parte civilă, pentru a putea solicita despăgubiri civile pentru prejudiciul suferit ca urmare a infracţiunii, şi dacă s-a stabilit în sarcina condamnatului plata acestor despăgubiri, el trebuie să le plătească.
Multumesc!Nu este cazul la mine!