Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariat reintegrat in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariat reintegrat in munca

Ma intereseaza daca un salariat reintegrat in munca in baza unei hotariri judecatoresti are dreptul la concediu de odihna pentru perioada nelucrata ( emiterea deciziei de concediere pina la reintegrarea in munca) . Are dreptul la plata indemnizatiei de concediu sau si la efectuarea zilelor de concediu care i s-ar fi cuvenit?
Da, in opinia mea are dreptul la indemnizatie si la efectuarea concediului in natura, exact ca si cum ar fi fost salariat si ar fi lucrat zi de zi.
Explicatia este tocmai asta: prin anularea decizie de concediere, salariatul este pus retroactiv in drepturi, ca si cand concedierea nu s-ar fi inatamplat. Ori, daca nu ar fi fost concediat, ar fi primit si concediu si indemnizatie.

Practic, in situatii similare, unitatea mea a acordat concediul din urma imediat dupa reintegrare (in acord cu reintegratul).
As dori totusi parerea unui specialist.
Multumesc.
@ Katy66

Nu este vorba despre specialisti sau nespecialisti in domeniu , intrucat trebuie sa discerneti singur in ce masura raspunsurile primite va pot ajuta in cazul supus dezbaterii.

Ca urmare a efectelor principiului "restitutio in integrum", salariatul va avea dreptul la efectuarea CO .. compensarea in bani nu este posibila decat la incetarea raportului de munca.
Multumesc!