Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SA _ SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SA _ SC

Se poate transforma o societate agricola (dupa legea 36 ) in societate comerciala ???
Parerea mea este nu deoarece societatea agricola este constituita in temeiul legii nr. 36 din 1991, iar societatile comerciale sunt organizate si functioneaza in temeiul legii nr. 31 din 1990. In cuprinsul legii nr. 31 se arata ca orice societate comerciala constituita sub prevederile acesteia isi poate transforma forma de organizare, spre exemplu o S.R.L. poate deveni S.A.
Un alt argument ar fi ca, potrivit art. 5 din legea nr. 36, societatea agricola nu are caracter comercial, pe cand societatea constituita in temeiul legii nr. 31 tocmai pentru aceasta este infiintata, respectiv pentru desfasurarea de activitati comerciale.
De asemenea, difera si institutia la care se face constituirea acestor societatii, societatea agricola se inregistreaza la Judecatorie, societatea comerciala se inregistreaza la Registrul Comertului.