Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transformare SRL in SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transformare SRL in SA

Buna ziua! Se poate transforma un S.R.L cu asociati persoane juridice straine in S.A? Care ar fi pasii de urmat? SRL-ul are o investitie in derulare, transformarea va afecta in vreun fel pe aceasta? Multumesc!
Modificarile se pot efectua in baza unei hotarari AGA prin care se decide:
1. majorarea capitalului social de la.... la .....(minim 25.000 eur)
2. aratarea participarii la constituirea capitalului social
3. modificarea formei de organizare a societatii.
Atentie! societatea va indeplini toate conditiile prevazute de Lege 31/1990 pentru societatile pe actiuni
Se actualizeaza actul constitutiv al societatii.
Investitiile in derulare nu vor fi in niciun fel afectate, intrucat nu se schimba societatea investitoare (identificarea acesteia se va face cu acelasi cod fiscal si cu acelasi numar de ordine in registrul comertului). ci doar forma sa de organizare.
Multumesc!=D>