Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gestiune comuna- comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gestiune comuna- comert

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
la o gestiune comuna la un magazin alimentar, in momentul cand apare minusul, in ce masura pot fi dat in judecata? fara sa fii vinovat ( fara sa fi sustras bunuri materiale sau banesti din sediul unitatii) si fara sa existe vreo dovada in acest sens.
Art. 255 C.mun.
(1) Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.
(2) Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.

Prin urmare, în situatia în care prejudiciul a fost produs de mai multi salariati, fiecare fiind tinut sa raspunda în masura în care a contribuit la producerea prejudiciului.

Angajarea raspunderii patrimoniale a unui salariat se poate face numai daca sunt indeplinite anumite conditii .

Art. 254 C.mun.
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
(2) Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute si care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
....
Buna ziua,

Va multumesc frumos pt raspuns.

As mai avea o rugaminte la dv si anume : pueti sa-mi explicati putin alin 2- art 254 C.mun.

In ce masura pot fi data in judecata , dc nu exista nici o dovada in acest sens , nu se cunoaste cine a sustrat bunuri materiale sau banesti din unitate ( in unitate desfasurandu-si activitatea mai multe persoane-gestiunea fiind comuna )?
Cum ma pot apara dc sunt nevinovata si nu doresc sa contribui cu suma de bani pt a acoperi paguba care nu a fost creeata de catre mine ?
Astept un raspuns
Multumesc frumos
Daca este vorba despre o gestiune comuna , atunci raspunderea este solidara ... in acest caz, raspunderea fiecarui gestionar/salariat se va stabili proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.

Dvs ar trebui sa dovediti ca nu ati cauzat acel prejudiciu ... angajatorul va invoca faptul ca de gestiunea respectiva se ocupa mai multi salariati , fapt pentru care in cazul in care se constata existenta unui prejudiciu atunci se va angaja raspunderea juridica a acelor salariati.