avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asociatie de proprietari

Sunt membrul unei asociatii de proprietari, nou infiintata. Doresc sa stiu
> cum se repartizeaza cheltuielile de constituire al unei asociatii de
> proprietari ( dupa numar de persoane sau cota parte indiviza) .
>
> Care este cadrul legal in baza caruia se realizeaza aceasta repartizare?
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 15:02, 15 Iunie 2012
Pe cota-parte indiviza, nu inregistrati numarul de persoane, pot fi apartamente cu 10 persoane si apartamente cu o persoana.
Legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 Norme aplicare legea 230 2007
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2012
ContSters241232, utilizator
Multumesc de raspuns! Asta am spus si eu dar ......conducerea Asociatiei nu este de acord cu acest lucru!!!

Rog confirmare pentru baza legala.



Baza legala:HG 1588/2007 Norme aplicare legea 230 2007 SECTIUNEA a 4-a , Art 43


Multumesc,
Dar cam ce cheltuieli ati facut pentru infiintarea asociatiei de proprietari?
Pentru ce anume s-a cheltuit?
Poate cu indrumarile primite aici pe avocatnet, formulare ce le puteti lua de aici gratuit, cu 2-3 oameni cu initiativa si-un pic de pricepere, costurile pot ajunge la valoarea unui suc sau o bere de fiecare apartament si mai raman bani si de servetele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli privind spatiile comune cobuzi cobuzi ....pe baza caror criterii se repartizeaza cheltuielile aferente curateniei pe casa scarii,iluminatul pe casa scarii si functionarea liftului? (vezi toată discuția)
Repartizarea cheltuielilor de intretinere Ginulici Ginulici Cum se repartizeaza cheltuielile in cadrul asociatiei de proprietari (inclusiv pentru pierderile de apa rece ) si care este baza legala ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Repartizare energie termica Davidcugir Davidcugir Am un apartament in Oradea intr-un bloc cu repartitoare de caldura. Din 2010 nu mai locuieste nimeni in locuinta, deoarece sint rezident in Germania. Din 2011 ... (vezi toată discuția)