Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asociatie de proprietari

Sunt membrul unei asociatii de proprietari, nou infiintata. Doresc sa stiu
> cum se repartizeaza cheltuielile de constituire al unei asociatii de
> proprietari ( dupa numar de persoane sau cota parte indiviza) .
>
> Care este cadrul legal in baza caruia se realizeaza aceasta repartizare?
Pe cota-parte indiviza, nu inregistrati numarul de persoane, pot fi apartamente cu 10 persoane si apartamente cu o persoana.
Legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 Norme aplicare legea 230 2007
ContSters241232, utilizator
Multumesc de raspuns! Asta am spus si eu dar ......conducerea Asociatiei nu este de acord cu acest lucru!!!

Rog confirmare pentru baza legala.

Baza legala:HG 1588/2007 Norme aplicare legea 230 2007 SECTIUNEA a 4-a , Art 43

Multumesc,
Dar cam ce cheltuieli ati facut pentru infiintarea asociatiei de proprietari?
Pentru ce anume s-a cheltuit?
Poate cu indrumarile primite aici pe avocatnet, formulare ce le puteti lua de aici gratuit, cu 2-3 oameni cu initiativa si-un pic de pricepere, costurile pot ajunge la valoarea unui suc sau o bere de fiecare apartament si mai raman bani si de servetele.