Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea cheltuielilor de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea cheltuielilor de intretinere

Cum se repartizeaza cheltuielile in cadrul asociatiei de proprietari (inclusiv pentru pierderile de apa rece ) si care este baza legala ? Multumesc.
Legiutorul nu a prevazut procedura de repartizare supliment consum apa
La nivelul asociatiilor de proprietari se foloseste una dintre variantele de impunere-in baza deciziei comitetului executiv
Variantele de impunere supliment consum apa - au avantaje si dezavantaje,putand fi contestate de catre o parte dintre locatari
Multumesc frumos pentru raspuns. Dar celelalte cheltuieli cum se repartizeaza ? Ma intereseaza cheltuielile cu lumina, salarii si cele gospodaresti.
Poate lecturati Hotărâre nr. 1588 din 19/12/2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 18/01/2008

CAPITOLUL III

SECŢIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întreţinerea,
repararea şi exploatarea condominiilor

Doctor in administrare te faci...
Administratorul se presupune ca a facut un curs si are o licenta.
Locatarul, ca sa poata sa conteste, trebuie sa stie legislatia.
Altfel, lupta este inegala.

Hai sa pornim de la prezumtia ca administratorul cunoaste si aplica corect legea.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Ginulici a scris:
Ma intereseaza cheltuielile cu lumina, salarii si cele gospodaresti.

Cheltuielile cu energia electrica se impart pe numar de persoane.
Salariile si cheltuielile gospodaresti se repartizeaza pe cota parte indiviza de proprieatate adica proportional cu suprafata utila a apartamentelor.