Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

buna ziua!
am un baiat de 16 ani. in iulie va pleca la o academie sportiva din strainatate unde va si continua scoala. in aceste conditii as vrea sa stiu cum se procedeaza in legatura cu alocatia de stat pentru copii, pentru ca nu stiu daca va trebui sa informez primaria, voi mai primi acea alocatie sau nu?#-o
va multumesc anticipat pentru raspuns!
Alocatia se acorda pana la 18 ani sau pana la terminarea studilor. Chiar daca el nu frecventeaza o foma de invatamant aici in Romania, alocatia o v-a primi in continuare, de preferat sa aibe un cont deschis.