Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocatie întreținere din partea parintelui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocatie întreținere din partea parintelui

Buna ziua am o mica problema ,am o cunostinta ce a divortat si in urma divortului a ramas sa-i plateasca alocatia copilului sau ,au trecut 16 ani si copilul s-a retras de la scoala si a plecat de 1 an in strainatate cu mama lui ,mai are dreptul la alocatie daca el a abandonat scoala?cunostinta mea adica unchiul meu ii plateste in fiecare luna desi el este plecat cu mama lui in strainatate!
are dreptul la alocatie pana la 18 ani indiferent daca merge sau nu la scoala ,alocatie primeste si dupa 18 ani daca merge la scoala altfel nu........
Multumesc de raspuns dar el are 16 ani si a abandonat scoala si a plecat si nu mai are de gand sa se intoarca la scoala sau in tara,deci dupa 18 ani pensie alimentara ca asa se numeste nu alocatie m-am exprimat eu gresit ,mai are dreptul??
Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.