avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa primim alocatia ...

In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa primim alocatia dupa implinirea varstei de 18 ani, am primit alocatia pana in iunie, dupa aceea din iulie pana acum in august nu am mai primit-o (mentionez ca am terminat scoala profesionala si m-am inscris la seral), trebuie sa depun o alta cerere sau o voi primi din septembrie inclusiv banii pe care nu ia-m primit din iulie? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 21:18, 27 August 2021
Conform legii:
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la
18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta
de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional,
organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
Asadar nu veti mai primi alocatie pentru ca ati terminat studiile profesionale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocație după împlinirea vârstei de 18 ani, urmând cursuri la liceu seral. luaps1003 luaps1003 Salutare, eram curios dacă pot beneficia în continuare de alocația primită de la stat având în vedere că am vârstă de 18 ani și sunt elev la un liceu ... (vezi toată discuția)
Dreptul elevului mihailbancila27@gmail.com mihailbancila27@gmail.com Buna seara! Am fost la scoala pentru alocatie dupa ce am implinit varsta de 18 ani am facut seralul si nu ne a anuntat nimeni ca noi beneficiem de alocatie ... (vezi toată discuția)
Alocatie pentru elevii care au implinit 18 ani tttgbbbb tttgbbbb Pe data de 08.01.2018 o sa implinesc 18 ani. Cand trebuie sa depun dosarul care imi va acorda in continuare alocatia ( inaintea implinirii varstei de 18 ani ... (vezi toată discuția)