Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa primim alocatia ...

In decembrie 2020 dirigintele ne-a ajutat pe toti sa primim alocatia dupa implinirea varstei de 18 ani, am primit alocatia pana in iunie, dupa aceea din iulie pana acum in august nu am mai primit-o (mentionez ca am terminat scoala profesionala si m-am inscris la seral), trebuie sa depun o alta cerere sau o voi primi din septembrie inclusiv banii pe care nu ia-m primit din iulie? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Conform legii:
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la
18 ani.
(3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta
de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional,
organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
Asadar nu veti mai primi alocatie pentru ca ati terminat studiile profesionale.