Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA RAMBURSARE TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

RAMBURSARE TVA

O societate are de recuperat TVA , dar are si de plata datoriile la salarii-catre Bugetul Asig.Soc. si Bugetul de Stat , cum procedez , bifez la decontul de TVA pentru rambursare ? Sau se face o cerere catre DGFP sa compenseze sumele ?
Multumesc
Sumele nu se compenseaza automat pe baza de cerere, trebuie intai solicitata rambursarea prin bifarea rubricii respective din decontul de tva, iar apoi daca se aproba rambursarea, ANAF-ul face initial compensare si apoi plata (daca mai ramane ceva de restituit)