avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartirea averii dupa decesul ambilor soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartirea averii dupa decesul ambilor soti

matusa mea a decedat acum 13ani, tatal meu fratele matusii mele dupa decesul acesteia nu a deschis succesiunea pentru dreptul sau la apartamentul pe care matusa mea il detinea cu sotul ei. in urma cu un an tatal meu a decedat, iar in urma cu o luna a decedat si sotul matusii mele. Cei doi nu au avut copii,matusa mea a avut un singur frate ,pe tatal meu, iar unchiul meu a fost singur la parinti. Mamele celor doi care au decedat inca traiesc. As dori sa stiu daca se poate care este modalitatea de impartire a unui apartament pe care unchiul si matusa mea l-au avut impreuna?cat ii revine fiecarui parinte al celor doi
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 19:33, 14 Iunie 2012
Succesiunea o puteti face la notar. Va sfatuiesc sa mai asteptati un pic pentru a ramane unic mostenitor.
Mostenirea matusii dvs se va imparti dupa cum urmeaza:
1/4 la sotul supravietuitor
3/8 la mama defunctei
3/8 la tatal dvs, in calitate de colateral privilegiat

Mostenirea unchiului dvs. va reveni in intregime mamei dumnealui.

In final, apartamentul va reveni in proportie de:
10/16 din imobil catre mama unchiului defunct
3/16 din imobil catre tatal dvs
3/16 catre bunica dvs.

Edit:
In cazul in care bunica dvs si tatal dvs. nu au acceptat mostenira in termenul legal de 6 luni, riscati ca statul sa primesca totull, daca cineva vrea „să ramână singur mostenitor”. Pe langa faptul ca nu puteti mosteni in nici o situatie prin mostenire legala partea unchiului
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
mai exact mama unchiului meu cat la suta din casa va primi? iar tatal meu care este decedat impreuna cu mama sa (care ink este in viata)cat vor primi. imi cer iertare dar inteleg un pic mai greu. multumesc
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2012
IOANA223, utilizator
Mama unchiului va primi 62,5% din imobil iar bunica dvs. va primi 18,75%.

Tatal dvs era casatorit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este modul de impartire al unui imobil ca mostenire? Squid Squid Buna seara, As dori sa stiu cum se imparte o proprietate intre mama, trei frati si copilul celui de al patrulea frate (decedat). Ce cota revine fiecaruia? ... (vezi toată discuția)
Cat la suta mostenesc? catalinbadboy catalinbadboy Am o casa pe numele bunicilor, decedati amandoi, ei au avut 2 copii, mama si unchiul meu, decedati si ei......unchiul meu era casatorit, intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Impartirea bunurilor Iocumine Iocumine Buna ziua, Am o intrebare legata de o problema de familie. Bunicii mei din partea mamei au avut un apartament si o gradina. Bunicii mei din partea ... (vezi toată discuția)