Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Somatie de la Casa Nationala de Pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Somatie de la Casa Nationala de Pensii

O persoana a primit de la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) o somatie care spune ca in baza de date a ANAF, persoana se afla intr-una din situatiile:
- adminstrator sau manager cu contract incheiat
-memrbu al unei intreprinderi familiale/individuale
-PFA
-persoane angajate in institutii internationale, daca sunt asiguratii acestora
-alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.

situatii cuprinse in legea 19/2000 (in vigoare pana la 31.12.2010), art 5, alin. 1 si legea 263/2010, privind sistemul unitaar de pensii publice (in vigoare incepand cu 2011)

Persoana somata a avut un PFA pana in anul 2011 si a fost radiat, iar in prezent, este angajata de aproximativ 2 ani la o multinationala

Somatia a fost trimisa pentru ca persoana lucreaza intr-o companie multinationala? Imi puteti indica un act normativ unde ma pot documenta?
Somatia a fost transmisa pentru perioada cat persoana in cauza a realizat venituri ca PFA, perioada pentru care avea obligatia de a achita contributia catre Casa de Pensii.
Documentul solicita si prezentarea contribuabilului cu o serie de documente la CNPP.
Imi cer scuze, am exprimat eu o greseala, PFA-ul nu mai este activ din 18.06.2010.

Deci, teoretic, PFA nu a activat in afara ariei temporare de aplicare a legilor mai sus mentionate (19/2000 si legea 263/2010)?

Altfel, cum ar putea persoana somata sa-si calculeze suma datorata CNPP? Unde mai poate regasi veniturile obtinute in perioada de functionare a PFA si care sunt procentele de contributie catre CNPP?
Adrian1483, utilizator
Adrian1483 Legea 19 / 2000 a fost valabila pina la 31 Decembrie 2010. Anii 2007-2010 intra sub incidenta Legii 19 / 2000. Legea 263 / 2010 se aplica incepind cu 1 ianuarie 2010.
PFA-ul nu a activat in afara intervalului... legea 19/2000 nu s-a aplicat exclusiv in anul 2000 dupa care haos ...la fel si legea 263/2010.

In 2007 suma minima asigurata a fost de 318 RON, contributia datorata / luna fiind ~100 RON. Pentru 2007 ar fi deci 1200 RON contributia la care daca pui si penalitatile iasa per total aproximativ 2200 RON. Pentru 2008-2010 nu a mai existat suma minima asigurata, in cazul meu insa mi-au calculat contributia tot la un venit minim asigurat de 318 RON.
Cu aproximatie pune 100 RON / luna, vezi pentru cate luni trebuie platita contributia, dubleaza suma. Cam asta ar fi suma maxima de plata. Intr-un caz fericit pe 2008-2010 te lasa sa pui 1 ron suma asigurata si atunci contributia e infima pentru aceasta perioada. Depinde cum aplica/interpreteaza legea persoana de la casa de pensii.