Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit 2011

buna ziua.
am o intreprindere individuala si am inregistrat un profit de 98.000 lei pe anul 2011 pentru care trebuie sa achit impozitul de 16%.
cum trebuie sa procedez pentru ca sa platesc impozitul in transe, pana in dec. 2012
multumesc frumos
La o intreprindere individuala nu se realizeaza profit.Suma mentionata este probabil venitul net,pe care l-ati trecut in declaratia 200 pe anul 2011,pe care a-ti depus-o la Administratia Financiara.In anul 2011 nu a-ti efectuat plati anticipate trimestrial ?
Dupa depunerea Declaratiei 200,Administratia Financiara trebuia sa emita DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pe anul 2011,cu venitul net anual si impozitul aferent de 16%.Diferenta stabilita in plus de plata, intre impozitul anual si platile anticipate,se plateste in cel mult 60 de zile de la data comunicarii DECIZIEI DE IMPUNERE ANUALA.