avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit 2011

buna ziua.
am o intreprindere individuala si am inregistrat un profit de 98.000 lei pe anul 2011 pentru care trebuie sa achit impozitul de 16%.
cum trebuie sa procedez pentru ca sa platesc impozitul in transe, pana in dec. 2012
multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 21:22, 14 Iunie 2012
La o intreprindere individuala nu se realizeaza profit.Suma mentionata este probabil venitul net,pe care l-ati trecut in declaratia 200 pe anul 2011,pe care a-ti depus-o la Administratia Financiara.In anul 2011 nu a-ti efectuat plati anticipate trimestrial ?
Dupa depunerea Declaratiei 200,Administratia Financiara trebuia sa emita DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pe anul 2011,cu venitul net anual si impozitul aferent de 16%.Diferenta stabilita in plus de plata, intre impozitul anual si platile anticipate,se plateste in cel mult 60 de zile de la data comunicarii DECIZIEI DE IMPUNERE ANUALA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termene de plata taxe pfa cristigolo cristigolo Buna ziua. Am infintat un PFA, in 27 aprilie 2013. Realizez venit numai din PFA si am ales impozitare in venit real. Care sunt termenele de plata ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit i.i., p.f.a. cabrancea76 cabrancea76 Cum se calculeaza venitul net la i.i., p.f.a. care are ca obiect de activitate comert cu amanuntul (magazin alimentar)? (vezi toată discuția)