Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesiune

Buna ziua! As vrea sa cumpar o casa in pantelimon si mi s-a zis ca terenul pe care este casa are o concesiune pe 49 ani. Cu alte cuvinte, cumpar doar casa, ? Ce anume este aceasta concesiune? Ma poate da cineva afara dupa p perioada din casa?Iar dupa acesti 49 ani ce se poate intampla? Este o idee buna sau ar fi bine sa renunt la ideea de a cumpara aceasta casa? Ma intereseaza daca ar fi vreo pacaleala ceva.
Am aceste nelamuriri, va rog sa imi raspunde-ti daca ma puteti lamuri si pe mine. Multumesc frumos!
Concesiunea este atribuirea terenului aferent locuintei IN FOLOSINTA de catre autoritatea locala (apartine domeniului public sau privat al localitatii). Ca sa puteti cumpara casa e necesar sa aveti avizul de principiu al Consiliului Local ca vor fi de acord sa modifice titularul contractului de concesiune. Pentru aceasta concesiune o sa achitati o redeventa anuala.
Justicemn multumesc pt raspuns! Dar dupa 49 ani, dupa expirarea concesiunii, ma poate da cineva afara din casa daca eu am acte pe acea casa? Mai pot prelungi concesiunea dupa acesti 49 ani? Sau pot cumpara eu terenul respectiv dupa aceasta perioada?