Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Alegere viceprimar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Alegere viceprimar

Buna dimineata la toata lumea. Doresc si eu o informatie: in alegerile locale din localitatea mea a iesit un primar dintr-un anume partid. La consilieri acest primar are 4 consilieri iar din celelalte partide care au consilieri alesi, 3 la numar, unul are trei consilieri, iar celelalte 2 au cate doi consilieri alesi. Problema este urmatoarea: actualul primar a cautat sa faca o alianta cu unul dintre partidele care are doi consilieri, unul dintre consilierii acestuia fiind fara probleme juridice si ceea ce este mai important, fara probleme de credibilitate in randul comunitatii dar acesta a refuzat oferta. In legatura cu celelalte 2 partide, primarul ales nu ar vrea sa se alieze cu ei iar consilierii acestor partide s-au unit si fac front comun ca sa nu poata fi numit decat un anumit cetatean dintre ei, care are mari probleme de credibilitate in randul comunitatii.
Intrebarea ar fi urmatoarea: ce se poate intampla daca nu se poate ajunge la un consens in cadrul consiliului local pentru numirea unui vice primar? Exista un termen limita? As dori daca se poate si o trimitere la o lege si la paragrafele care lamuresc aceasta problema?
Va multumesc anticipat
Chiar nu este nimeni care sa ma poata ajuta cu o lamurire? Multumesc anticipat
Legea Nr. 215 din 23 aprilie 2001 republicată
art.57 Viceprimarul este subordonat primarului şi înlocuitorul de drept al acestuia, care îi
poate delega atribuţiile sale.
(3) Viceprimarul este ales cu votul majorităţii consilierilor locali în funcţie, din rândul
membrilor acestuia.
(4) Schimbarea din funcţie a viceprimarului se poate face de consiliul local, prin
hotărâre adoptată cu votul majorităţii consilierilor în funcţie, la propunerea primarului sau
a unei treimi din numărul consilierilor locali în funcţie.
(5) Pe durata mandatului, primarul şi viceprimarul primesc o indemnizaţie lunară, ca
unică formă de remunerare a activi tăţii corespunzătoare funcţiei de primar, respectiv de
viceprimar, şi care reprezintă baza de calcul pentru stabilirea drepturilor şi obligaţiilor care se determină în raport cu venitul salarial. Primarul şi viceprimarul nu beneficiază de sporul
de vechime în muncă şi nici de alte sporuri pre văzute de lege.
(6) Durata mandatului constituie vechime în muncă şi în specialitatea studiilor absolvite.
(7) Pe durata exercitării mandatului, viceprimarul îşi păstrează statutul de consilier local,
fără a beneficia de indemnizaţia aferentă acestui statut.
ART. 30
(1) Validarea alegerii consilierilor se face de către judecătoria în raza căreia se află
unitatea administrativ-teritorială, de către un judecător desemnat de preşedintele instanţei.
Cererea de validare a consilierilor locali se depune în termen de 3 zile de la data constatării
rezultatelor alegerilor, în condiţiile legii.
(2) Cererea introdusă potrivit alin. (1) se judecă în şedinţ ă publi că, fără citarea părţilor.
(3) Cererea se judecă de urgenţă şi cu precădere, în termen de 10 zile de la data
depunerii, prin hotărâre executorie.
(4) Hotărârea prevăzută la alin. (3) este supusă căilor de atac prevăzute în cadrul
procedurii contencioase, instanţa pronunţându-se în termen de 10 zile de la data
introducerii cererii de apel sau de recurs, după caz.
(5) Invalidarea mandatului intervine în cazul în care se constată încălcarea condiţiilor de
eligibilitate sau dacă alegerea consilierului s-a făcut prin fraudă electorală, constatată în
condiţiile legii.
(6) Pentru validarea mandatelor candidaţilor declaraţi supleanţi este aplicabilă aceeaşi
procedură. Pot fi validaţi numai candidaţii declaraţi supleanţi care, la data validării, fac
dovada faptului că sunt înscrişi în partidul politic, alianţa politi că sau alianţa electorală pe a
cărei listă au candidat în alegeri.
ART. 31
(1) Constituirea consiliilor locale se face în termen de 25 de zile de la data desfăşurării
alegerilor. Convocarea consilierilor locali al eşi şi validaţi în funcţie se face de către
prefect, în maximum 5 zile de la pronunţarea hotărârii de validare, în condiţiile art. 30. La
şedinţa de constituire participă prefectul sau reprezentantul său, precum şi primarul sau,
după caz, candidatul declarat câştigător la alegerile pentru funcţia de primar.
(2) ªedinţa se desfăşoară în condiţii legale dacă participă cel puţin majoritatea
consilierilor locali aleşi şi validaţi. În cazul în care nu se poate asigura această majoritate, şedinţa se va organiza, în aceleaşi condiţii, peste 3 zile, la convocarea prefectului. Dacă
nici la a doua convocare reuniunea nu este legal constituită, se va proceda la o nouă
convocare de către prefect, peste alte 3 zile, în aceleaşi condiţii .
(3) În situaţia în care consiliul local nu se poate reuni nici la a treia convocare din cauza
absenţei nemotivate a consilierilor locali, instanţa va declara vacante, prin hotărâre,
locurile consilierilor locali al eşi care au lipsit nemotivat la oricare dintre cele 3 convocări.
Sesizarea instanţei se face de către prefect în maximum 3 zile de la data şedinţei, pe baza
procesului-verbal al şedinţei, întocmit de secretarul uni tăţii administrativ-teritoriale.
Hotărârea instanţei se pronunţă în maximum 3 zile de la primirea sesi zării din partea
prefectului şi poate fi atacată cu recurs la instanţa competentă. În cazul în care locurile
declarate vacante, potrivit procedurii de mai sus, nu pot fi ocupate cu supleanţii înscrişi pe
listele de candidaţi respective, potrivit legii, se organizează alegeri parţiale pentru
completare, în termen de 90 de zile.
(4) Lucrările şedinţei de constituire sunt conduse de cel mai în vârstă consilier local,
ajutat de cei mai tineri 2 consilieri locali, cu asistenţa de specialitate a secretarului unităţii
administrativ-teritoriale, care întocmeşte şi procesul-verbal al şedinţei.
(5) Absenţa consilierilor locali de la şedinţa de constituire este considerată motivată dacă
se face dovada că aceasta a intervenit din cauza unei boli sau a unor evenimente de forţ ă
majoră care au făcut imposibilă prezenţa acestora.
Justitiarul711, utilizator
mai citit si og 35/2002. daca nu cad la intelegere...atunci, o sa voteze pana le iese sange pe nas, si pana la urma, tre sa iasa secretaru la inaintare, si sa zica " habemus vice". pe urma, dati fok la primarie, sa afle tot satul. :)