Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... problema cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

problema cadastru

Buna ziua,

dorim sa achizitionam un imobil prin programul prima casa, am incheiat un antecontract, pe care l-am depus la banca, impreuna cu un "extras de carte funciara pentru informare" pe care la parte a doua la rubrica INSCRIERI PRIVITOARE LA PROPRIETATE scrie astfel:

"se noteaza faptul ca imobilul de sub A1 este inregistrat in planul cadstral fara localizare certa, datorita lipsei planului parcelar"

Intrebarea mea este ce inseamna acest lucru respectiv, se poate sa fie problemecu terenul pe care este contructia facuta.
Daca stie cineva ce reprezinta sau ce se poate intampla, astept un raspuns.

Cu stima.
M H
Lipsa planurilor parcelare a condus la micsorarea semnificativa a numarului tranzactiilor pe extravilan.
S-au facut licitatii pentru intocmirea planurilor parcelare de catre ANCPI , dar nu se stie cand vor fi gata.
Pentru solutionare se impune sa solicitati oficial la OCPI,despre existenta articolul 26(1) din Ordinul MAI 415/2009
.Art. 26 — (1) Prin exceptie de la prevederile art. 26, la receptia documentatiilor cadastrale pentru imobile situate in extravilan unde nu exista plan parcelar in arhiva oficiului teritorial sau a primariei, acesta va fi inlocuit cu un «plan de incadrare in tarla», pe care sunt reprezentate limitele tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului in cauza si orice alte detalii fixe din teren.
(2) Planul de incadrare in tarla va fi intocmit in format analogic si digital, va fi semnat de persoana autorizata, de proprietar sau de detinatorul legal si vizat de presedintele comisiei locale de fond funciar.
(3) Planul de amplasament si delimitare intocmit in conditiile art. 261 va purta mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar».
(4) Mentiunea «Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar» se va nota din oficiu in cartea funciara.
(5) Proprietarul va da o declaratie pe propria raspundere ca a fost informat cu privire la consecintele ulterioare ale lipsei planului parcelar.
ynocentta, utilizator
Prin declaratia pe care a dat-o la notariat proprietarul imobilului respectiv, acesta a fost de acord cu modificarea ampalsamentului in cazul in care vine un alt proprietar din acea tarla care va sustine ca de fapt in locul acela este terenul sau. Problema poate deveni mai delicata in cazul in care primiti autorizatie de construire in extravilan pentru un astfel de imobil, fara localizare certa tocmai din cauza acestei mentiuni. Sa construiti si apoi sa apara altcineva care va sustine ca acolo este terenul sau....