Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot deveni administrator de asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot deveni administrator de asociatie

As dori sa fac scoala de administrator pentru a putea verifica sau prelua conducerea administratiei actuale....

Aceasta ocupatie necesita frecventarea unor cursuri de specializare si obtinerea unui atestat, care sa confirme faptul ca ati urmat cursurile speciale de administratie, initiate de organizatiile non-guvernamentale, precum Federatiile Asociatiilor de Proprietari din Romania (FAPR) si Liga Asociatiilor de Proprietari Habitat, de catre primariile locale sau de sector. Pentru a deveni cursant, este obligatoriu sa aveti studii medii (diploma de bacalaureat) sau certificate de absolvire scoala tehnica, economica, postliceala sau scoala profesionala tehnica sau economica. Cursurile sunt organizate in functie de programul persoanelor inscrise. Dosarul trebuie sa contina o cerere-tip, insotita de copia dupa certificatul de absolvire sau de pregatire profesionala , dar si copia dupa actul de identitate.
Faceti cursul de administrator imobile, iar dupa absolvire luati atestatul de la Primarie.
Pentru a putea parcurge cursul de perfectionare ,contactati personal serviciul specializat din primarie care asigura la anumite perioade -conditionat de cereri aceste cursuri
Ulterior absolvirii cursului urmeaza sa susutineti examen, in baza caruia este emis atestat,in baza caruia puteti presta responsabilitatea de administrator de imobile persoana fizica pe intreg teritoriul national