avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Taxa Poluare lipsa document
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Taxa Poluare lipsa document

Instanta mi-a solicitat sa depun la dosar copie dupa certificatul de inmatriculare al autoturismului in Germania, impreuna cu traducerea acestuia... dar daca nu le am ? :(
Cel mai recent răspuns: andrei_pap87 , utilizator 15:37, 16 Iunie 2012
Le cautati .... sigur l-ati avut inainte de inmatriculare si cred ca l-ati si tradus .... solicitati o copie.
ma adresez serviciului de inmatriculari auto sa-mi elibereze copie ? trebuie sa depun presonal cererea sau pot sa trimit pe cineva sa o depuna in locul meu ?
Ultima modificare: Vineri, 15 Iunie 2012
ContSters184698, utilizator
In mod normal ar trebui sa dati o procura notariala celui care depune in locul dvs. Dar intrebati direct la Serviciul Inmatriculari asta. Difera in functie de judet. De exemplu, pentru eliberarea copiilor, unele inspectorate solicita taxa 2 lei, altele 4 lei. Nu e ceva fix, nefiind reglementat intr-o norma legala, ci tine de regulamentul de ordine interna a fiecarui inspectorat,
vultur1 a scris:

Instanta mi-a solicitat sa depun la dosar copie dupa certificatul de inmatriculare al autoturismului in Germania, impreuna cu traducerea acestuia... dar daca nu le am ? :(


Actele pe care nu le mai aveti le puteti obtine de la Biroul de inmatriculari vehicule formuland o cerere prin care solicitati eliberarea din dosarul de inmatriculare a unei copii de pe actul in cauza...

MODEL de cerere, aveti mai jos:

Către,
Instituția Prefectului – Caraş-Severin
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Subsemnatul ......, cu domiciliul în ....., formulez prezenta

CERERE

prin care vă solicit comunicarea unei copii de pe următoarele acte aflate la dosarul de înmatriculare a autovehiculului marca AUDI A4, cu nr. de înmatriculare ...., având nr. de identificare WAUZZZ8DZTA204063:

1. decizia de calcul al taxei pe poluare emisă pe numele POPESCU prin care s-a stabilit taxa pe poluare pentru autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
2. chitanţa de plată a taxei pe poluare autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
3. certificatul de primă înmatriculare (eliberat de autorităţile germane) tradus în limba ROMÂNÃ;
4. contractul de vânzare-cumpărare (FACTURÃ) tradus în limba ROMÂNÃ.

Doresc ca înscrisurile solicitate să-mi fie eliberate pe loc sau comunicate în termenul legal la următoarea adresă: ..... .

În drept: art. 31, art. 51 din Constituție; art. 1, art. 6, art. 7 din Legea nr. 544/2001; art. 13 din Hotărârea nr. 123 din 7 februarie 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 544/2001.

Cu deosebită considerație,
Popescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare temporara la fisc a unui autoturism adus din germania dorels dorels Buna ziua. Va rog sa imi spuneti si mie ce acte imi sunt necesare inregistrarii temporare, la fisc, a unui autoturism adus din Germania. Cei de la fisc imi ... (vezi toată discuția)
Copii traduse si legalizate brief Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Mai nou, notarii refuza sa legalizeze traducerile brief-urilor daca nu se prezinta si originalul...brief-ul original e la politie..in acest caz cand imi cere ... (vezi toată discuția)
Brief mic pierdut s_tironeac s_tironeac Buna ziua. Am pirdut brief-ul mic al masinii aduse din Germania( masina a fost adusa de alta persoana ,si cumparata de mine in Romania).Am toate documentele ... (vezi toată discuția)