Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Taxa Poluare lipsa document
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Taxa Poluare lipsa document

Instanta mi-a solicitat sa depun la dosar copie dupa certificatul de inmatriculare al autoturismului in Germania, impreuna cu traducerea acestuia... dar daca nu le am ? :(
Le cautati .... sigur l-ati avut inainte de inmatriculare si cred ca l-ati si tradus .... solicitati o copie.
ma adresez serviciului de inmatriculari auto sa-mi elibereze copie ? trebuie sa depun presonal cererea sau pot sa trimit pe cineva sa o depuna in locul meu ?
ContSters184698, utilizator
In mod normal ar trebui sa dati o procura notariala celui care depune in locul dvs. Dar intrebati direct la Serviciul Inmatriculari asta. Difera in functie de judet. De exemplu, pentru eliberarea copiilor, unele inspectorate solicita taxa 2 lei, altele 4 lei. Nu e ceva fix, nefiind reglementat intr-o norma legala, ci tine de regulamentul de ordine interna a fiecarui inspectorat,
vultur1 a scris:

Instanta mi-a solicitat sa depun la dosar copie dupa certificatul de inmatriculare al autoturismului in Germania, impreuna cu traducerea acestuia... dar daca nu le am ? :(

Actele pe care nu le mai aveti le puteti obtine de la Biroul de inmatriculari vehicule formuland o cerere prin care solicitati eliberarea din dosarul de inmatriculare a unei copii de pe actul in cauza...

MODEL de cerere, aveti mai jos:

Către,
Instituția Prefectului – Caraş-Severin
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor

Subsemnatul ......, cu domiciliul în ....., formulez prezenta

CERERE

prin care vă solicit comunicarea unei copii de pe următoarele acte aflate la dosarul de înmatriculare a autovehiculului marca AUDI A4, cu nr. de înmatriculare ...., având nr. de identificare WAUZZZ8DZTA204063:

1. decizia de calcul al taxei pe poluare emisă pe numele POPESCU prin care s-a stabilit taxa pe poluare pentru autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
2. chitanţa de plată a taxei pe poluare autovehiculul marca AUDI A4, cu nr. identificare WAUZZZ8DZTA204063;
3. certificatul de primă înmatriculare (eliberat de autorităţile germane) tradus în limba ROMÂNÃ;
4. contractul de vânzare-cumpărare (FACTURÃ) tradus în limba ROMÂNÃ.

Doresc ca înscrisurile solicitate să-mi fie eliberate pe loc sau comunicate în termenul legal la următoarea adresă: ..... .

În drept: art. 31, art. 51 din Constituție; art. 1, art. 6, art. 7 din Legea nr. 544/2001; art. 13 din Hotărârea nr. 123 din 7 februarie 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 544/2001.

Cu deosebită considerație,
Popescu