Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto

pot inmatricula o masina a carei taxe de poluare a fost platita de mine pe un alt nume decat al meu?
Pentru raspuns la obiect,detaliati situatia in care auto are achitata taxa de dvs si ulterior dupa achitare taxa ,doriti din nou inmatricularea
In conditiile in care dvs ati realizat plata ,prin CNP sunteti inregistrata -indiferent de nume
Eu am cumparat masina de la cineva care a platit taxa de poluare neinmatriculand masina pe numele dansului si doresc sa aflu daca pot sa o inmatriculez direct pe mine .
simojulean a scris:

pot inmatricula o masina a carei taxe de poluare a fost platita de mine pe un alt nume decat al meu?

Eu am cumparat masina de la cineva care a platit taxa de poluare neinmatriculand masina pe numele dansului

Avand in vedere contradictia evidenta intre cele 2 postari,concret cine a facut plata?
Pentru raspuns concret incercati sa dati pe pacursul mesajelor date reale ,care sa ajute utilizatorii sa inteleaga situatia cu care va confruntati

ynocentta, utilizator
la primul mesaj am intrebat la modul general.la a doua am descris situatia mea.deci eu am cumparat o masina cu taxa platita de fostul proprietar.Intrebarea mea este daca pot inmatricula masina pe numele meu fara sa fie inmatriculata de fostul proprietar ,acesta din urma platind taxa de poluare .practic am cumparat aceasta masina cu tot cu chitanta de prima inmatriculare.
Sunt si eu in aceeasi situatie, dar am fost la politie si mi-au respins dosarul pe motiv ca taxa de poluare nu e platita de mine ci de fostul proprietar care nu a inmatriculat masina. Acum ar trebui sa platesc si eu taxa de poluare pentru aceeasi masina.
Daca ma puteti ajuta sa gasesc actul normativ care reglementeaza faptul ca dovada platii taxei de poluare trebuie sa fie pe numele celui care o inmatriculeaza.
Taxa se plateste pentru autoturism nu pentru persoana. mi se pare o aberatie sa se plateasca o taxa de doua ori pentru acelasi autoturism.
Ma puteti sfatui in acest sens ce pot face?
LILI25, utilizator