Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul cota indiviza

Buna ziua !

Asi avea doua nelamuriri cu privire la modalitatile de calcul a cotelor indivize astfel:

- Daca intr-o carte funciara cineva are cota parte de 3/16 din suprafata respectiva, cum se calculeaza acea suprafata care ii revine si daca imi puteti explica mai clar ce e 3 si 16
nu stiu si vreau sa ma lamuresc cum provin

- Cea de-a doua intrebare, daca vreau sa cumpar un teren in asociere cu o persoana si acel teren costa 75000 in total si eu platesc suma de 53400, in contractul de Vanzare Cumparare cum se va calcula cota ce imi revine si ce se va inscrie in CF daca eu am achitat mai mult decat cealalta persoana ?
adica voi avea o cota mai mare si cum se calculeaza ?

Va multumesc anticipat !

1. La o cota de 3/16 dintr-o suprafata inseamna ca inmulteste suprafata cu 3 si rezultatul il imparte la 16.

2. Daca platiti 53400 din 70000 inseamna ca aveti o cota de 534:700*100 = 76.29%
1. 3/16 reprezinta o cota parte. Tot terenul se imparte la 16 si se se aduna 3 bucati din rezultat

Ex: 1000 mp/16=62,5mp x 3=187,5mp
Multumesc mult pentru raspuns !
La terenul pe care costa total 75000, iar dumneavoastra dati 53400 procentul pe care o sa il detineti va fi de 71.20% nu 76.29%, pentru ca valoarea este de 75000 nu 70000!