Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere

Pe data de 10 ianuarie 2012 am depus o plangere penala pt distrugere la sesctia de politie de care apartin. Nici pana in ziua de azi nu au trimis dosarul la parchet. Imi poate spune cineva in cat timp sunt obligati sa trimita dosarul si eventual la ce organe superioare ma pot adresa ?

Va multumesc anticipat!
In mod normal in termen de maxim 30 de zile un dosar penal ar trebui sa fie finalizat, dar in functie de nr de dosare inregistrate la sectie si lucratorii care lucreaza in ele, probele administrate, expertize, analize, etc, termenul poate curge mult mai mult ...
Mi se pare foarte mult ca in termen de 6 luni sa nu finalizeze un dosar in care am doi martori si probele sunt foarte concludente. La ce organ superior ma pot adresa cu o plangere?
Nu exista stabilit undeva vreun termen pentru finalizare unui dosar penal,ar trebui totusi sa fie unul rezonabil,lucru care de cele mai multe ori nu se intampla.
Asta inseamna ca politistul poate sa tina un dosar ca sa treaca timpul si sa se prescrie fapta.
D-le, asta cu adresarea catre un organ superior pentru grabirea cercetarilor si solutionarea cazului nu este decat o chestiune care tine de orgoliul personal si de tendinta de razbunarea pe oricine si pe orice pentru paguba suferita. In astfel de cazuri victima are senzatia ca toata lumea comploteaza impotriva ei pentru a nu se descoperi adevarul, iar organele de ancheta tergiverseaza cercetarile ...
Dosarele penale sunt supravegheate de un procuror care aproba solutiile date de organele de ancheta ....
Atat timp cat termenul mai indelungat de solutionare a cazului nu impiedica cu nimic aflarea adevarului, tragerea la raspundere a autorilor si recuperarea prejudiciului creat nu aveti de ce sa fiti nerabdator ...