Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere

Pe data de 10 ianuarie 2012 am depus o plangere penala pt distrugere la sesctia de politie de care apartin. Nici pana in ziua de azi nu au trimis dosarul la parchet. Imi poate spune cineva in cat timp sunt obligati sa trimita dosarul si eventual la ce organe superioare ma pot adresa ?

Va multumesc anticipat!
Dupa parerea d voastra cati ani trebuie sa se cerceteze un dosar intr o sectie de politie daca 6 luni nu este indeajuns ? Ma intreb cati ani o sa se si judece.
Eu sunt parte civila in acel dosar si vreau sa se grabeasca cercetarile nu din orgoliu ci pt ca nu pot sa stau in tara. Vreau sa mi angajez un avocat dar pana nu ajunge dosarul la parchet nu cred ca pot.
Dupa cum v-am mai spus, dureaza in functie de nr de dosare aflate in lucru si de nr lucratorilor. Daca un lucrator poate solutiona, sa zicem, 5 dosare pe luna, va dati seama ce se intampla cand primeste 30 sau mai multe. Nu e vina dvs, nici a lor, nici a sefilor, este .... sistemul ...
Nu exista nici un impediment vreti sa va angajati avocat.
Puteti sa va angajati un avocat dandu-i imputernicire sa va reprezinte in problema respectiva, eventual, ca sa puteti urmari desfasurarea evenimentelor, cereti-i sa va trimita copii dupa toate actele primite.
Deoarece trebuie sa plecati din tara veti specifica la politie si procuratura ca va reprezinta domnul avocat X si ca toate actele se vor trimite pe adresa acestuia.
Singura problema ca va costa mai mult si nu cred ca veti putea cere daune pentru aceste cheltuieli in plus.
Sau, mai puteti da procura unei rude sau unui prieten sa va reprezinte in problema aceasta, pana se definitiveaza dosarul si puteti ajunge in instanta.