avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inventar

Buna ziua!
Am deschis un nou punct de lucru pentru un magazin mixt. Am aranjat marfa la raft si urmeaza sa o predam gestionarei.Nu stim daca inventarul se face pe registrul inventar sau exista un formular special.
Daca da , se completeaza toate rubricile obligatoriu si cine semneaza la intocmit si cine la verificat ?
Fac mentiunea ca la sediul I.F. magazinul a fost administrat de familia noastra si nu am facut un astfel de inventar .
Cu respect pantial !!#-o
Cel mai recent răspuns: pantial , utilizator 18:19, 17 Iunie 2012
Buna ziua,

Marfa o predati pe baza de liste de inventariere. In mod obligatoriu , veti trece denumirea produselor, UM, cantitatea, pret si valoare.

Dvs semnati ptr predare, iar gestionarul ptr primire.
Exista formulare ( liste) de inventariere. Gasiti tot ceea ce este in legatura cu inventarierea in ORDINUL nr. 2861/2009 din 9 octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii.

aceste liste se gasesc de cumparat sau pot fi tehnoredactate de noi?
Cu multumiri !!
Listele de inventar vi le puteti face pe calculator.
Multumesc, imi sunteti de mare ajutor, cu voi (daca imi este permis) am economisit foarte multi bani.
Daca exista fericire sa aveti parte de ea !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inventar Miliana Miliana Sunt proaspat angajata pe un post de operator facturare -gestionar la un mic depozit de birotica si papetarie. Spuneti-mi, va rog, daca preluarea gestiunii, ... (vezi toată discuția)
Inventar institutie Ramona24 Ramona24 Buna ziua. Cum procedam la inventarul patrimoniului unei institutii in situatia in care in contabilitate apare un numar de bucati de produse, iar faptic sunt ... (vezi toată discuția)
Cine raspunde pentru minus in gestiune? stef1980 stef1980 Problema mea este urmatoarea din luna 09 2011 lucrez la o societate ca si gestionar dar am fost angajata cu forme legale doar din luna ianuarie a acestui an ... (vezi toată discuția)