Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inventar

Buna ziua!
Am deschis un nou punct de lucru pentru un magazin mixt. Am aranjat marfa la raft si urmeaza sa o predam gestionarei.Nu stim daca inventarul se face pe registrul inventar sau exista un formular special.
Daca da , se completeaza toate rubricile obligatoriu si cine semneaza la intocmit si cine la verificat ?
Fac mentiunea ca la sediul I.F. magazinul a fost administrat de familia noastra si nu am facut un astfel de inventar .
Cu respect pantial !!#-o
Buna ziua,

Marfa o predati pe baza de liste de inventariere. In mod obligatoriu , veti trece denumirea produselor, UM, cantitatea, pret si valoare.

Dvs semnati ptr predare, iar gestionarul ptr primire.
Exista formulare ( liste) de inventariere. Gasiti tot ceea ce este in legatura cu inventarierea in ORDINUL nr. 2861/2009 din 9 octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii.

aceste liste se gasesc de cumparat sau pot fi tehnoredactate de noi?
Cu multumiri !!
Listele de inventar vi le puteti face pe calculator.
Multumesc, imi sunteti de mare ajutor, cu voi (daca imi este permis) am economisit foarte multi bani.
Daca exista fericire sa aveti parte de ea !