avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SCHIMBAREA CURATELEI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SCHIMBAREA CURATELEI

buna!tatal meu este in prezent curatorul mamei mele bolnava de dementa Alzheimer.din motive de sanatate nu mai poate exercita obligatiile de curator.Cum se procedeaza la schimbarea curatorului dupa noul cod civil?
Trebuie sa solicitati instantei de tutela (instanta de judecata de la domiciliul persoanei reprezentate) schimbarea curatorului.

Art. 184 NCC

Înlocuirea curatorului

(1) Curatorul este în drept să ceară înlocuirea sa după 3 ani de la numire.

(2) Pentru motive temeinice curatorul poate cere înlocuirea sa şi înaintea împlinirii termenului de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare curator florinficiu florinficiu De la inceput vreau sa va spun buna ziua,si va multumesc ca poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Deci;tatal meu este bolnav ,imobilizat la pat de aproape 3 ... (vezi toată discuția)
Pot sa scap de curatela Andrei122 Andrei122 Numai pot sa am îngrijă din cauza problemelor de sanatate pot sa opresc curatela ? (vezi toată discuția)
Reprezentare parinte. GermanAlex GermanAlex Exista urmatoarea situatie. parinte in varsta de aprox 80 ani. Nu mai iese din casa, nu isi mai aminteste multe lucruri, Mereu e nevoie de procuri pentru ... (vezi toată discuția)