Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... retinere de certificat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

retinere de certificat

in data de 25 05 2012 ma oprit un echipaj pt k nu imi mergea pozitia pe spate deloc si mi au facut proces vb pt retinere de certificat pt defectiuni la sistemul de iluminare iar eu nu am vrut sa semnez amenda si au oprit un martor iar dupa aia am rezolvatproblema pe loc dar au plecat si pe data de 15 06 2012 au venit la domiciliu cu amenda si a semnat nevasta mea pt k a primito si acum treb sa duc certificatul la ei eu as vrea sa fac contestatie dar nu stiu dak se poate pt k nu mi au dat dovada si nus undre trebuie sa ma duc sa o fac si dak am vreo sansa
uitate pe amenda mai bine,citeste cu atenti incadrarea si masura luata de politist.retinerea talonului se face din cate stiu eu pe loc,si asta daca defectiunea semnalata de catre agentul constatator nu se poate remedia pe loc.s-ar putea sa fii primit de exemplu amenda ptr centura.
Daca apreciati ca detineti probe temeinice care sa sustina contrariul aspectelor constatate si consemnate ,aveti dreptul ,sa formulati plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiiei unde a fost constatata si consemnata contraventia