Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Durata preaviz part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Durata preaviz part time

Buna ziua.
Sunt angajat intr-o firma part time ( 4h/zi) si mi-am depus demisia. Cei de la hr mi-au spus ca trebuie sa stau in preaviz 20 zile. Este normal asa ceva? Mentionez ca am CIM pe norma intreaga la care s-a adaugat un act aditionat prin care imi injumatatea tot, dar durata de preaviz nu era mentionata.
Este vreo modalitate prin care sa pot sa stau mai putin de 20 de zile ?
nickfl, utilizator
Conform Codului Muncii durata de preaviz este este aceeasi indiferent de norma de lucru,numai daca nu este stipulat in Contr.de munca mai putin.
Potrivit art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Asadar, verificati in c.i.m. care este perioada de preaviz specificata in cazul demisiei .. daca aceasta perioada nu a fost modificata printr-un act aditional la c.i.m., atunci termenul de preaviz este cel mentionat in c.i.m.
In cazul demisiei,perioada de preaviz este de cel mult 20 zile lucratoare pentru functii de executiei.Prin actul aditional semnat de reducerea timpul.ui de lucru nu trebuia sa se mentioneze si durata p;reavizului in caz de demisie ,pentru ca aceasta prevedere s-a mentinut la valoarea celei negociate initial in CIM