Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua, daca am absolvit liceul anul trecut si am picat la Bacalaureat, anul acesta dupa ce dau prima sesiune si sa spunem prin absurd ca nu il iau, imi pot depune acte pentru Somaj? Mai concret, anul trecut nu am beneficiat de acest lucru deoarece am depus actele prea tarziu, dar la un an dupa absolvirea liceului, se mai poate? Repet, BAC-ul il dau si acum.
Multumesc pentru timpul acordat.
1. Inregistrarea la Agentia de Somaj trebuie facuta in termenul de 60 de zile de la absolvire.

2. Dvs. ati absolvit liceul cu un an in urma asa ca trebuia atunci sa va inregistrati si sa beneficiati de indemnizatie de somaj.

3. Bacalaureatul, luat sau nu, nu are legatura cu indemnizatia de somaj.