Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA transformata in SRL - posibil?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA transformata in SRL - posibil?

La multi ani tuturor!

Nu stiu daca am ales rubrica cea mai potrivita, dar sper sa citeasca cineva si acest mesaj si, poate, chiar sa ma ajute cu niste raspunsuri.
Asadar:
-Poate fi transformata o "firma" PFA in SRL?
-Daca da, care este procedura, ce documente sunt necesare, daca exista taxe, cat dureaza etc?
MENTIUNE:
In prezent PFA respectiva (care a fost infiintata in decembrie 2006 si nu este platitoare de TVA), nu are taxele achitate la FISC pentru 2008, nu are regularizarea facuta pentru 2007, nu este inscrisa la asigurari sociale si medicale...
In aceste conditii, mai e posibila transformarea? Exista o modalitate de a o declara in insolventa sau falimentara, ori obtinerea unui imprumut pentru a aduce toate taxele la zi?
Daca este declarata in insolventa sau falimentara, isi mai poate continua activitatea?
Exista o solutie, ORICARE, pentru ca aceasta PFA sa-si poata continua activitatea?
Va multumesc pentru ajutor,
Talida Covaci
La intrebarea nr. 1 raspunsul este: NU. PFA-ul se radiaza si se poate infiinta un SRL. Nu exista modalitate juridica sa se poata transforma una in cealalta.
Aveti aici un formular de cerere pentru radierea PFA-ului:[ link extern ]
si aici un ghid pentru infiintare SRL: [ link extern ]
In ceea ce priveste continuarea activitatii PFA-ului depinde doar de capacitatea dumneavoastra de bun comerciant.