avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA transformata in SRL - posibil?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA transformata in SRL - posibil?

La multi ani tuturor!

Nu stiu daca am ales rubrica cea mai potrivita, dar sper sa citeasca cineva si acest mesaj si, poate, chiar sa ma ajute cu niste raspunsuri.
Asadar:
-Poate fi transformata o "firma" PFA in SRL?
-Daca da, care este procedura, ce documente sunt necesare, daca exista taxe, cat dureaza etc?
MENTIUNE:
In prezent PFA respectiva (care a fost infiintata in decembrie 2006 si nu este platitoare de TVA), nu are taxele achitate la FISC pentru 2008, nu are regularizarea facuta pentru 2007, nu este inscrisa la asigurari sociale si medicale...
In aceste conditii, mai e posibila transformarea? Exista o modalitate de a o declara in insolventa sau falimentara, ori obtinerea unui imprumut pentru a aduce toate taxele la zi?
Daca este declarata in insolventa sau falimentara, isi mai poate continua activitatea?
Exista o solutie, ORICARE, pentru ca aceasta PFA sa-si poata continua activitatea?
Va multumesc pentru ajutor,
Talida Covaci
0744.271.912
Cel mai recent răspuns: Raluca Balascan , Avocat 18:16, 4 Ianuarie 2009
La intrebarea nr. 1 raspunsul este: NU. PFA-ul se radiaza si se poate infiinta un SRL. Nu exista modalitate juridica sa se poata transforma una in cealalta.
Aveti aici un formular de cerere pentru radierea PFA-ului:[ link extern ]
si aici un ghid pentru infiintare SRL: [ link extern ]
In ceea ce priveste continuarea activitatii PFA-ului depinde doar de capacitatea dumneavoastra de bun comerciant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transformare micro in p.f.a.-pasi de urmat nucu$ nucu$ Consider ca aceasta discutie, este de actualitate si ar fi de ajutor multor participanti la forum, bulversati de impozitul forfetar.Macar pana la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Radiere srl sobol sobol Buna ziua.Va rog daca se poate sa ma ajutati la o problema,eu in 2008 am infiintat un SRL dar nu a functionat niciodata si am inteles neoficial ca daca nu ... (vezi toată discuția)
Pfa Avocat Irina Carmen Cristea Avocat Irina Carmen Cristea ma poate ajuta cineva cu un sfat ? cum pot sa fac trecerea de la PFA la SRL ? cum se procedeaza ptr a inceta PFA-ul ? va multumesc ! (vezi toată discuția)