Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. 87 al. 5 din Oug.195/2002

Solutie: In temeiul art. 87 alin. 5 din OUG 195/2002 Rep. cu aplic. art. 320 1 Cpp., condamna pe inc. XXX. la pedeapsa inchisorii un an. In temeiul art. 71 Cp., interzice inculpatului drepturile prev. la art. 64 lit.a) teza a II a si lit. b) Cp. In temeiul art. 81 Cp., dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe o durata de 3 ani , termen de incercare stabilit conf. art. 82 Cp. In temeiul art. 359 Cpp., atrage atentia inculpatului cu privire la disp. art. 83 Cp. privind revocarea suspendarii conditionate. In temeiul art. 71 alin. 5 Cp., pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei principale se suspenda si executarea pedepselor accesorii. In temeiul art. 191 alin. 1 Cpp. comb cu art. 189 alin. 1 Cpp., obliga inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare avansate de catre stat din care 200 lei reprezinta onorariul aparatorului din oficiu in faza de judecata si care se avanseaza din fondurile Minsterului Justitiei. Cu recurs in termen de 10 zile de la pronuntare. Pronuntata in se dinta publica azi, 18.05.2012.
Pagina 1

as fi recunoscator daca mi-ar traduce cineva solutia asta , este vorba despre un prieten de al meu vrea sa stie daca mai poate avea vreodata permis de conducere si in ce conditii , cand si unde trebuie sa plateasca taxele de judecata si onorariul avocatului din oficiu.
va multumesc
lau4rally, utilizator
@Cyan, este fără relevanţă dacă termenul , un an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare va cădea în zi nelucrătoare, ideea este că nu se poate mai devreme de un an , însă mai târziu , dacă utilizatorul va dori să se prezinte la examen, nu există impedimente.