avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretare dispozitiv sentinta de condamnare- art. 87 al. 5 din Oug.195/2002

Solutie: In temeiul art. 87 alin. 5 din OUG 195/2002 Rep. cu aplic. art. 320 1 Cpp., condamna pe inc. XXX. la pedeapsa inchisorii un an. In temeiul art. 71 Cp., interzice inculpatului drepturile prev. la art. 64 lit.a) teza a II a si lit. b) Cp. In temeiul art. 81 Cp., dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei pe o durata de 3 ani , termen de incercare stabilit conf. art. 82 Cp. In temeiul art. 359 Cpp., atrage atentia inculpatului cu privire la disp. art. 83 Cp. privind revocarea suspendarii conditionate. In temeiul art. 71 alin. 5 Cp., pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei principale se suspenda si executarea pedepselor accesorii. In temeiul art. 191 alin. 1 Cpp. comb cu art. 189 alin. 1 Cpp., obliga inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare avansate de catre stat din care 200 lei reprezinta onorariul aparatorului din oficiu in faza de judecata si care se avanseaza din fondurile Minsterului Justitiei. Cu recurs in termen de 10 zile de la pronuntare. Pronuntata in se dinta publica azi, 18.05.2012.
Pagina 1



as fi recunoscator daca mi-ar traduce cineva solutia asta , este vorba despre un prieten de al meu vrea sa stie daca mai poate avea vreodata permis de conducere si in ce conditii , cand si unde trebuie sa plateasca taxele de judecata si onorariul avocatului din oficiu.
va multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Iunie 2012
lau4rally, utilizator
@Cyan, este fără relevanţă dacă termenul , un an de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare va cădea în zi nelucrătoare, ideea este că nu se poate mai devreme de un an , însă mai târziu , dacă utilizatorul va dori să se prezinte la examen, nu există impedimente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de conducere renghea_relu renghea_relu am fost trimis in judecata pentru art 87, alin 1 OUG 195/2002, si am primit urmatoarea hotarare: in baza art. 87, alin 1 din OUG 195/2002, cu aplicarea art ... (vezi toată discuția)
Cand pot da examen auto,daca:? ChirculescuIon-Mugurel ChirculescuIon-Mugurel Am fost condamnat la regimul circulatie la 6luni inchisoare in baza art87alin1 cu aplicarea art 74 alin1 lit a,c si alin 2 cp,raportat la art76 cp.si art 3201 ... (vezi toată discuția)
Infractiune privind circulatia pe drumurile publice - interpretare solutie mamymeu82 mamymeu82 imi spuneti va roTip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 86 alin. 1 OUG 195/2002, cu aplic. art. 3201 Cpp, condamnă pe inculpatul Sauciuc ... (vezi toată discuția)