Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA

Părţile prezente la negocierea contractului colectiv de muncă la nivel de unitate potrivit Legii nr. 62/2011 privind dialogul social, respectiv angajatorul (administratorul societăţii cu răspundere limitată) şi 3 reprezentanţi aleşi ai angajaţilor (85 salariaţi) nu au ajuns la un acord privind majorarea salariilor şi acordarea altor drepturi astfel că nu se poate încheia contractul colectiv.

Intrebare:
Mai este necesar să se înregistreze procesul verbal de negociere la ITM dacă nu se declanşează un conflict colectiv de muncă?
Nu este necesar sa se inregistreze acel proces-verbal la ITM .. el va face dovada initierii negocierii c.c.m. si a faptului ca partile nu au ajuns la o intelegere cu privire la clauzele c.c.m.
Va multumesc!